maciek1

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
zarszyn
besko
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok

Zostań

Zostań fotoreporterem ekomancza.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ekomancza.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Rozliczenie PIT 2017. Najważniejsze zagadnienia

Zbliża się okres rozliczeń Pitów za ubiegły rok. Do osób pracujących u kilku klientów, zwykle na podstawie umowy o dzieło, powoli spływają Pity-11. Również przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na pełen etat starają się wcześniej przekazać niezbędne dokumenty swoim pracownikom. Mają na to czas tylko do końca lutego. Za nieprzekazanie PIT-u pracownikom firmom grożą poważne sankcje skarbowe, dlatego lepiej zadbać o tę kwestię zawczasu i nie zostawiać jej na ostatnią chwilę.

student-849825 960 720 

Kto powinien składać PIT-28?

Formularz PIT-28 dotyczy tych osób, które czerpią przychody z najmu lub dzierżawy. Dotyczy więc on wszystkich właścicieli domów i mieszkań przeznaczonych na wynajem, a także osób oddających w dzierżawę na przykład działkę rolną. Ponadto, PIT-28 zobligowane są składać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 

Dlaczego warto rozliczyć się z fiskusem przez internet?

Z uwagi na wygodę i szybkość, zachęcamy do składania rozliczenia PIT-28 drogą internetową. Warto w tym celu skorzystać z programu https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-28/. Dzięki pełnemu formularzowi pytań i podpowiedzi podatnik ma mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko bycia wzywanym do urzędu skarbowego w celu złożenia korekty. Rozliczenie PIT 2017 przez internet to również duża oszczędność czasu – nie musimy stać w denerwujących dla nas kolejkach ani użerać się z paniami z okienka. Załatwiamy wszystko przy minimum formalności i papierkologii. Ponadto, nie musimy dostosowywać swojego czasu w ciągu dnia do godzin otwarcia urzędu, które nijak się mają do naszej pracy. Zwykle jest tak, że kiedy mamy dzień wolny od pracy, placówki skarbowe są akurat nieczynne. Nie musimy też wydawać pieniędzy na benzynę i jechać na drugi koniec miasta, aby złożyć przy okienku jeden kwitek. Tradycjonaliści mogą oczywiście również wybrać PIT-28 (druk), czyli formularz w postaci papierowej. Na podanej powyżej stronie znajdują się też gotowe druki do pobrania.

PIT-28 i załączniki

Warto wiedzieć, że PIT-28 zawiera również różne załączniki, które należy dodać do formularza w określonych sytuacjach. I tak PIT-28A obowiązuje osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z kolei PIT-28B dotyczy osób będących właścicielami spółki. PIT-O to rodzaj formularza niezbędnego dla osób, którym przysługują ulgi, w tym ulga rehabilitacyjna, ulga na internet, ulga na IKZE czy ta z tytułu darowizn. Wreszcie ostatnim rodzajem formularza jest PIT-D, za pomocą którego odliczamy ulgi związane z wydatkami poniesionymi na zakup mieszkania czy jego remont.

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież