maciek1

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
zarszyn
besko
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok

Zostań

Zostań fotoreporterem ekomancza.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ekomancza.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Zakończenie Redyku Bieszczadzkiego FOTO i VIDEO

GMINA KOMAŃCZA / W minioną sobotę zakończono Redyk Bieszczadzki. Po raz pierwszy uroczysty powrót pasterzy ze stadami owiec świętowano w "Wojtasiówce". Osod połączono m.in. z prezentacją i degustacją serów oraz lokalnych potraw, a także z występami zespołów karpackich - Łopienka i Hudacy.

DSC 0825 Kopiowanie Kopiowanie

 

 

W ramach imprezy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia" przeprowadziło szkolenie dla serowarów, którzy dzięki temu nie tylko mogli zgłębić swoją wiedzę, ale również nawiązać nowe znajomości i pochwalić się swoimi wyrobami przed publicznością. W imprezie uczestniczyło około dwudziestu serowarów z całego Podkarpacia.

Do zagrody swoje stado przyprowadził baca Władysław Franos, który bryndzą własnej produkcji częstował publiczność. Spędowi owiec towarzyszyła muzyka zespołu Hudacy. Warto zaznaczyć, że w Osławicy istnieje największy wypas owiec w Polsce.

Po ceremonii zakończenia redyku, goście mieli okazję do uczestnictwa w spotkaniu pasterskim w ramach programu Karpaty Łączą, którego temat przewodni poświęcono kulturze pasterskiej, stworzeniu szlaku wołoskiego oraz rozwojowi promocji tradycyjnego sera wołoskiego.

Obecność zwierząt, możliwość zjedzenia sera, jagnięciny, posłuchania jak dzwonki dzwonią na halach, to wszystko gdzieś zanika, dlatego pragnęliśmy nadać temu wydarzeniu jakiś specjalny charakter i w ten sposób nadal kultywować tę tradycję. Sądzę, że to się nam udało - mówi Jolanta Harna, przedstawicielka Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych WILK - W przyszłym roku chcielibyśmy ponownie zorganizować taką imprezę wraz z koncertem trembit.

 

Dodatkowymi atrakcjami, jakie czekały na uczestników wydarzenia był pokaz łucznictwa klasycznego przez łuczników ze Sanoka oraz animacje dla dzieci zaprezentowane przez harcerzy z Hufca Ziemi Sanockiej.

Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy przy współpracy m.in. z "Wojtasiówką", ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych WILK i Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia".

Anna Twardy

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież