maciek1

Partnerzy

podkarpacie
ustrzyki
izagorz-jpg
etyrawa-jpg
zarszyn
besko
lesko
zarszyn
brzozow
wbieszczadach.net
wsanok

Zostań

Zostań fotoreporterem ekomancza.pl Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!
Kontakt z redakcją:

E-mail: redakcja@ekomancza.pl

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 

Duszatyn

Duszatyn znajduje się w dolinie Osławy, na południe od Turzańska i Rzepedzi. Jest położony na wysokości 460-480 m n.p.m, u podnóża Chryszczatej, przy ujściu potoku Olchowego do Osławy. Duszatyn był wsią królewską. Starosta sanocki, Mikołaj Cikowski wydał przywilej lokacyjny osady około 1572 roku.

Na początku nazwa wsi brzmiała Piekarki. Obecna wywodzi się od imienia Duszata lub potoku Dusaczyn, który jest prawym dopływem Osławy.

Wsi nie ominęły liczne najazdy nieprzyjaciół w XVII wieku. Z tego powodu osada szybko się wyludniła. W 1686 roku ponownie została zrabowana i spalona przez węgierskich tołhajów.

W czasie I wojny światowej okolice Duszatyna znalazły się na linii walk. Dowodem prowadzonych działań wojennych są pozostałości cmentarzy żołnierskich na tym obszarze.

W czasie zaborów tereny Duszatyna znalazły się pod panowaniem austriackim. Austriacy zasiedlili wyludniony obszar i sprzedali prywatnemu właścicielowi. Pod koniec XIX wieku wieś należała do Józefa Potockiego z Rymanowa, a następnie do jego syna, Stanisława.

Do połowy XIX wieku w Duszatynie działała huta żelaza, zaś na początku XX wieku tartak parowy należący do firmy „Falter i Dattner”. W dwudziestoleciu międzywojennym we wsi znajdował się folwark, tartak i stacja załadunkowa kolejki leśnej.

Według spisu z 1921 roku w Duszatynie mieszkały 182 osoby, w tym: 156 grekokatolików i 26 katolików. Po 1945 roku wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni.

W latach 1957-1960 istniała tutaj osada leśna.

Niegdyś znajdowała się w Duszatynie greckokatolicka kaplica pod wezwaniem Włodzimierza Wielkiego. Wybudowano ją w 1925 roku, ale uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Nieopodal wsi w 1907 roku doszło do ogromnego usunięcia się ziemi na zachodnim stoku Chryszczatej, która zatarasowała dolinę potoku Olchowego. W ten sposób powstały Jeziorka Duszatyńskie.

 

Anna Twardy

Na podstawie:

Darmochwał T., „Bieszczady. Przewodnik”, Białystok 2001,

Ciupka J., Arlet J., „W Gminie Komańcza”, Krosno 1999.